FileZilla – návod na nastavenie FTP

Autor: Ján Bortník
1 rok ago
1207 zobrazení

FileZilla je jeden z najznámejších nástrojov, pomocou ktorého vieme jednoducho prenášať súbory z nášho PC na vzdialený server a naopak. V dnešnom návode si ukážeme ako ho nakonfigurovať.

FileZilla client

Kliknutím na tlačidlo nižšie si stiahnite program o Vášho počítača.

INŠTALÁCIA
Stiahnite si bezplatne program File Zilla do svojho počítača, spusťte inštaláciu a preveďte všetky kroky v sprievodcovi inštalácie. Po dokončení inštalácie spusťte program kliknutím na ikonu programu FileZilla.

NASTAVENIE
Teraz si potrebujeme nakonfigurovať pripojenie k Vášmu FTP serveru. Pre konfiguráciu budeme potrebovať tieto prístupy k Vášmu FTP.
(získate ich v administrácii od svojho posktytovateľa webhostingu)

  • názov FTP servera
  • prihlasovacie meno k FTP
  • prihlasovacie heslo k FTP

Krok 1.
Kliknite na tlačidlo Súbor v navigačnej lište programu a zvoľte Správce míst. V dialógovom okne kliknite na Nové místo a pomenujte si ho podľa potreby. (napr. nazovvasejstranky.sk)

Krok 2.
Zmeňte spôsob prihlasovanie na Normální (viď obrázok) a zadajte prístupové údaje (názov servera, meno, heslo) k FTP od Vášho poskytovateľa webhostingu. Následne kliknite na možnosť pripojiť. Ak sú údaje správne v pravej polovici okien sa Vám zobrazí stromov výpis adresárov Vášho FTP.

Teraz môžte pohodlne nahrávať súbory z Vášho počítača priamo na Váš FTP server a naopak z neho sťahovať súbory do Vášho počítača.

Okrem sťahovania môžete súbory aj upravovať. Pravým kliknutím myši na zvolený súbor vyberte možnosť Zobraziť/Upraviť. Po kliknutí Vám vybehne okno s výberom možností ako chcete otvoriť zvolený súbor. Môžete pre úpravu použiť preddefinovaný editor Notepad alebo zadať cestu k Vášmu vlastnému textovému editoru. Pri zvolení vlastného editora sa Vám daný typ súboru pridruží k zvolenému editoru a v budúcnosti sa Vám súbory tohto typu budú otvárať rovno v tomto editore.

Po úprave súboru a uložení zmien Vás program FileZilla vyzve na potvrdenie zmien. Po ich odsúhlasení sa automaticky prepíše vzdialený súbor novým (upraveným) súborom z Vášho PC.

Pomohol Vám tento článok?

Ohodnoďte Vašu spokojnosť.

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ bez hodnotenia. Ohodnoďte ako prvý.

Volám sa Ján Bortník

...nie som kóder, grafik a nemám žiaden titul, no už viac 10 rokov tvorím webstránky pre firmy, navrhujem grafiku a vyrábam reklamu rôzneho druhu. V súčasnosti vlastním malú reklamnú agentúru, ktorá stála pri zrode mnohých nových firiem a okrem nej sa venujem niekoľkým bočným projektom. Svojim klientom poskytujem vždy individuálny prístup k ich požiadavkám.

Značky:, , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *